Folytatva az előző bejegyzést.
Szóval ha tehetjük, akkor viseljünk jól láthatósági célra megfelelő ruhát. Pulcsi, poló, ami rikító narancs vagy zöldessárga színű s fényvisszaverő sávokkal van ellátva. Elkerülhető az előzőben leírt mellénnyel való bajok.
Bár a ruhától függően további gondok szoktak még adodni.
Ha zsinórok lognak ki a ruhákból, pl.: Pulcsi kapucninnál, vagy deréknál esetleg a nadrágnál stb.. Ezek könnyedén beakadnak a cserépbe, a 'termelésnél' pakolgatásnál, hordásnál. Vagy az állványon való mászkálásnál.
Bő, laza ruha... Ez a végtagoknál jelent gondot, alsó részeinél megint csak a cserép termelést tudom felhozni példának. Amikor termeli fel a tetőre a melós a cserepet. Vagy a már feltermelt tetőn kell mászkálni, akkor nadrág ha bő, vagy ha guggolva motoszkál az illető akkor a felsőruházata is hasonló eredmény érhet el, azaz beleakad a cserépbe (ami egymáson van, stocban), felsőbe s megemeli s a cserép lecsúszhat ha nem reagál rá az ember.
*Jó lenne, valamit erre kitalálni, olyan ruhát tervezni, ami a tetőfedőknek jó.
A dolgozó elméletileg nem szabad félmeztelenül vagy rövid ruházatban munkálkodnia. Nem is ajánlot. Bár a hőség ellen mit lehetne tenni? Most nyáron, szerencsére jó idők vannak itt Skóciában is. Barnulunk rendesen, legalábbis azokon a részeken, ami kilátszik. Fej, nyak, alkar, s kicsit a felkar. Szokták mondani, hogy "kesztyűi vannak" eme módon barnult embernek.
Nos, azért jó ha hosszú ruha van az emberen. Kezdőknek még sálat is adnék. Mert sebes, 'karcos' lehet az ember ha nem ismeri, nem tapasztalta ki hogyan kell a cserepet felvenni s vállra rakni s úgy hordani.
*Még egy dolog, ruhatervezés esetén, a vállnál valami plusz, erős réteg lehetne, vagy szivacs akár, mert a sok cseréphordás kikezdi a ruhát egy ponton. A kezdőknél kisebesedhet a váll, főleg ha érdes, nehéz cserepet visz egésznap alatt az ember.
*Mivel kezdők még nem tudják általában helyesen hordani, a nyakukat cseréppel kikezdik. Ha galléros ruhát hord az ember, azt fölhatjtva, mint ahogy Drakulát szokták ábrázolni, akkor talán nem érintkezik annyira a nyakkal a cserép,
De persze, ha nincs kapucni... Kapucninál ezzel kapcsolatban annyi, hogy lehúzza a cserép a szem elé néha s nehezen lát ki az ember.
Amúgy sötét foltos olykor a vállam egy termelős naptól. Azt szoktam csinálni, hogy ha melegségtől ruhát veszek le magamról, azt a vállamra (jobb oldali) teszem s ujjait összekötöm másik (bal) hónalj alatt. Így egy helyben marad a ruha s így plusz réteg védi a vállam. Furán néz ki az ember, de míg ki nem találok jobbat, addig ez is megteszi.
Eső esetén
Van néhány enyhe fajta esőtípus, amit ki lehet bírni esőruha nélkül. De ha eső ruha kell, akkor arra kell számítani, hogy nehezebben fog picivel haladni. (A munkás ruhára szoktuk felhúzni. A nadrág egy élmény, főleg lehúzni, elázás után. A többi ruha is csak úgy tapad az emberen... Az esőnadrágot kifordítva könnyű levenni s aztán vissza -'kifordítani'.
Nagy esőzésnél a csak nagyon jó minőségű ruha bírná ki órákig.
Valószínűleg a varratoknál kezdődik a beázás- elázási folyamat. Mivel nincs szellőző része, így a testáltali hőtől, párától, verejtéktől is ugyanaz a helyzet, mintha esőruha nélkül lett volna...
Eső után is hamar vizes lehet az ember. Tárgyaktól, amik nem voltak lefedve. Pl. cserép. Érintett részek: kéz, váll, csípő, has.
Állvány miatt a nadrág, ha párkányozást, csatornázást csinál az ember. Tócsák állhatnak főleg a fa-pallódeszkákon.
A kesztyű is átázhat a víz érte cserepektől, állványtól, annak 'handrill'-jeitől, korlátjaitól, rúdak, amikbe kapaszkodik.
Ajánlatos esőzésnél s utána 1-2 pár száraz kesztyűt készenlétben tartani,.
Meg ruhát is elázás után és termelés utánra is.
A szabadég alatt hagyott szögtáskák is nadrág áztatók. Ha szünetet tart az ember, akkor ajánlatos fedett helyre rejtenie. Bármikor eleredhet az eső itt az UK-ben.
Én szoktam esőnadrágot húzni, egy esős-dolgos nap után is, ha másnap már jobb is az idő, mert a szögtáska nem szokott megszáradni, mert nem visszük be a lakásba. Ha be is vinnék, a radiátornál más kap előnyt, a bakancsok s ruhák. Egyes site-kon az a jó, hogy van drying room - szárító szoba, ahol jó meleg van. Volt, hogy a canteen (ahol a munkások szünetet tartanak s étkeznek) helyett azt választottuk, hogy ne fázunk. Télen volt egy nagyon esőző nap után, amikor 1-2 óra alatt elázott kb az ember.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése