2016. június 30., csütörtök

Fóliázás és kontrázás

Új házaknál.

Lapozatlan házaknál. Ahol szarufák látszódnak. Alulról felfele ajánlatos haladni.
Expedítiv módszer: Ha ugyanaz a csapat cseréplécezi be, aki fóliáza, akkor ajánlott a tetőt felmérni, s a lécezést a fóliázással párhúzamban folytatni. Ha nem, akkor csak-) Fel kell lőni lécet, amelyre ráállva !Lehetőleg Léc és szarufa találkozásánál [Ha csomós a léc, s arra lép az ember, akkor a súly alatt összetörhet a léc s beköszönhet a házba az illető (Bár a fólia, ha jól kivan húzva, akkor az is feltart - helyzet függő.)]
Fólia méretek: 1m, 1,5m. Szagatott vonallal jelölve, amihez lehet igazítani a következő fólia szélét.
15 -20 cm a fóliák közti átfedés.

Egyes cégeknél az az előírás. hogy a cserépléc alatt kicsivel kell lennie a fóliának, hogy az erős szél ne tudja felfújni alulról a cserepet..
{Anyag pazarlás... Mikor fordulhat elő egy jól lefedett tetőnél ez? Ha pedig nem így fóliázott az ember, akkor még plusz lécsorral talán kieszközölhető a próbléma, de ez nem biztos, hogy megengedett, meg ez is anyagpazarlás. -.- }

Másik a fólia rögzítése:
Új házaknál általában megengedett a tacker használata. Amikbe u alakú hegyek kellenek, a rögzítések mentén esőzéskor beszívároghat a víz, ezért ez nem közkedvelt megoldás. Tetőfelújításnál ez miatt inkább kis szöget s kalapácsot használnak.

Tacker gyorsabb, mint kalapácsos szöges rögzítés.

(Ha kész van a párkány akkor fóliázás előtt is kihúzható a kátránypapír (5U) vagy a műanyag lemezek, ami a fólia alá megy s a vizet a csatornába vezeti.)

Fóliázás folyamata... Általában 2 ember csinálja, főleg ha szeles az idő.
A fóliából 5-10 cm ki kell lógatni a fal/párkány síkjából.
Rögzíteni erősen középen. 2 szög vagy 4-5 tacker heggyel. Aztán kihúzni, amennyire a szél engedi. HA szeles akkor 1-2 méteres szakaszokban haladni, ha szélcsendes  akkor nagyobb távokat is lehet 5-10m is akár.
Oda kell figyelni, hogy egyenesen húzodik a fólia, jó ha van mihez viszonyítani (Pl. bedeszkázot tetőnél a deszkalapok csíkjához viszonyítva tartani a fóliát egyenesben. A többi fólia sornál pedig a szagatott vonalhoz tartva kell) A fóliát megfeszítése után, először a megfeszített résznél rögzítjük s halad a rögzítő visszafele, a fóliás pedig halad tovább... így a végéig.
(Végénél: ameddig lehet húzni a tetőn támasztva, ott rögzítés után, engedni kell a fóliából kifele, s nagyjából 5-10 a másik végénél is levágni lehetőleg egyenesen.
Ha van kiépítve állvány, melyre állhat az ember, akkor odais léphet az ember is meghúzhatja onnan a fóliát. Így a legvégénél tudja a társ rögzíteni a fóliát majd akár ő is levághatja vagy a fóliás.

Következő fólia az előző fólián lévő szagatott vonalához igazítjuk a szélét s végül ugyanaz az eljárás. Egészen a tetejéig.
Ha túllóg a fólia, akkor áthatjuk a másik félre s ott rögzítjük. Másik oldalt ugyanúgy jövünk felfele..

Ha elfogyik a fólia, akkor visszakel hatani 2 cm kb, s úgy rögzíteni, s rá 15 -20 cm átfedéssel a következő fóliával folytatni. !Azért kell a kis visszahajtás, mert ha 2 fólia réteg közé bekerülne a víz, a hajtásnál nem megy beljebb a lakásba a víz hanem lefolyik a hajtás mentén.!
A lapozatlan tetőnél szarufáig kell visszahajtani. Így esetleg a fóliából vágni is kelhet.

??
Beszakad a fólia, mert pl.: beleléptünk...
A méretétől s elhelyezkedéstől függően kell eljárni. HA nagy a lyuk, akkor a fóliát ketté kell függőlegesen vágni. s Vissahajtani.
Majd a lyuktól nagyobb átfedéssel befóliázni, úgy, hogy a teteje a fölötte lévő fólia alatt legyen.

Kontrázás
Lapozott háznál és régi ház bontásánál a legfelső fólián, bejelöljük a kontrák helyét, általában alul, mert ott  tudjuk, az elérés miatt. Megnézük, hogy hol vannak a szarufához rögzítve a lapok/deszkák és a fólián az fölött bejelöljük, lehetőleg jó láthatóan - a fóliáttól eltérő színes zsírkrétával, vagy krétával. De ha nincs akkor ceruza is megteszi.

A következő jelölés a kontra (counter batten) 'ellen-léc' hosszától függ. Fent a csúcshoz igazítva lelógatjuk függőlegesen a szarufa vonalában és azon a fólián jelölünk, amelyre még rá ér. Utánna már valószínűleg tető aljánál kell jelölni.

Szögbelövővel rögzítjük a kontraléceket, a szarufát jelölt részeken.
Az szokott lenni, hogy elő kell készíteni a léceket a jelekhez. Rárakni a jelre a lécetket, a tetőre fektetni, az egyik vége csúcs fele néz. Aztán egyik ember, pisztollyal felmegy a csúcsba és ha nem éri el, mert nagy a tető, akkor lent a társa felnyújtja az illetőnek, nem szabad csúsztatni föl vagy dobni, mert kiszakíthatja a fóliát. Fel kell nyújtani. És így a végéig.

Lehetnek útban dolgok, azoknál rövid lécek lesznek. Nem szabad rá lőni ólomra. Az ólom mellett kell futnia a lécnek. Ha nagy a távolság a két szarufa között és közbe esik tárgy, akkor a tárgy mellett lécet. Pl: csöveknél, kéményeknél. (Ablaknál nem, ha vasablak ki lesz szedve s új megy helyére.)
Ha nagy a tető, s nem elég hosszú a léc, akkor alul be kell pótolni, Site-kon nem fogadják, ha kicsi darabok kerülnek alulra, (Nem tudom pontosan megkora lehet a legkisebb léc) De azt akarták, hogy legközelebb minden 2. 3.-ban legyen kicsi, a másik részeken pedig valószínűleg felül, vagy egyéb.. más méretekben oldjuk meg.

Ha alul nincs kész a párkány, csatorna, vagyis a lényeg a kátránypapír (5U) vagy azt helyetesítő más anyag, akkor a léc addig ereszkedhet le, hogy az utólag is könnyedén, akadálymentesen be lehesen rakni.
Ha meg van, akkor nem számít. Csak a lényeg, hogy az első cserép léc alatt legyen kontra. Ami általában az új -illetve ha marad a régi- párkánytól 29,5cm-re kezdődik (ha cserépléc aljához mérjük.  Szóval, olyan 25-27 cm-re a párkánytól lelógatjuk a kontralécet, akkor az első cseréplécet feltudjuk rálőni, és a 5u/kátránypapírt be tudjuk helyezni utólag.

Törés a tetőben. Ha kicsi a megtörés a tetőben, akkor rálehet lőni a törésnél a pisztollyal és kalapáccsal még rásegíteni.
Vagy fűrésszel be vágni a lécet kicsit s megfordítani s úgy odalőni.
De ha nagy a törés akkor külön lécekből kell állnia.

A lécek meglövése hosszú léceknél alul s felül, s középen, ameddig elér az ember.

Ablakok
Visszakell hajtani két oldalán a fóliát. Általában lemezek veszik körül. Két oldalt akkor alá kell nyomni, visszahajtással. Fölül a lemezre kell ereszteni a fóliát. Ablak mérettől s helyétől függően más lehet az eljárás. Lehet az ablak alá kell bevágni külön kis darab fóliát, vagy az is lehet, hogy fölé. Csak a rétegzésre figyeljen oda az ember.
(Lejjebb kicsit bővebben az ablakokról...

Bontásnál (részletesebben a bontás fejezetben)
Fentről lefele halad az ember. Az első fólia szagatott vonala a gerinc csúcsban végződhet, hogy átfedés legyen, ha nem is kerül sorra aznap a másik oldal, felül lelehet rögzíteni, hogy ne ázanak be.
A rögzítések a két szagatott vonalon belül kell legyen. A másik fólia kihúzása után. Át kell hajtania fölötte lévő fóliát s utána lerögzíteni.

Csövek
Szennyvíz csöve: Általában alul helyezkedik el, az alsó fólia aljánál szokott nagyjából lenni.
Az eljárás a következő: meg kell vágni alulról.
Több féleképpen lehet bevágni.
Egy vágással a fólián kiszámolni, hogy hol a közepe. Engedni a fóliál, hogy lazán a cső közepéig kb, s ott felvágni kellő magasságban.
!Oda kell figyelni, nehogy túlvágja az ember...
Rögzíteni a vágás mentén csak akkor kell, ha cső alatt kis darab fólia be van helyezve, visszahajtással..
Bár ha nem a fal síkjában van, hanem már kintebb a párkányban, akkor esetleg fólia szűkében elhagyható.
S rögzítés.

Köpőcsövek
Ezek általában rézcsövek ólomlemezzel ellátva. A folyamat hasonló a másik csövekhez képest. Ha felül helyezkedik el a fólia sávban, akkor az ellenkező módszerrel lehet megoldani ,felülről levágni. Fölötte, ha nem ér az ólomra nagyon a fólia, akkor külön be kell rakni egy darabot arra a részre.

Ablakok

Flashinggel, az az, fémlemezekkel körbe kerítve a vízelvezetés véget.
Alul  és oldalt a flash-lemez alatt kell lennie a fóliának.
Oldalt visszahajtással.
Felül pedig rá kell engedni a flashing-re, lemezre.
De van, hogy új flash-t kell berakni, de erről később.


Régi vasablakokat általában kiszoktuk szedni, ami abból áll, hogy a vaskeretnél aláfeszítünk kalapáccsal a rögzített helyeknél, aztán már meglazítja a szügeket, majd a szegecshúzó kalapács másik végével kiszedjük a szögeket Majd óvatosan kiemeljük az ablakot vagy lecsúsztatjuk.. Illetve kísérve csúsztatjuk, ha nem csúszik a tető, nem meredek, ha nincs partnerünk ki el vegye...

Ha megakarják tartani az ablakot, akkor is ki kell illetve meg kell emelni, annyira, hogy a fólia alá tudjon menni alul és oldalt, Oldalt visszahajtással. A visszahajtás akkora legyen, hogy ne látszodjon ki  keret alól. HA Lehet..

De az is lehet, hogy nem akarnak ablakot, akkor az szokott lenni, hogy osb- funér lapokat, vagy deszkákat kell felhasználni, hogy a hézagot bepótoljuk.
Következőképen lehet. Ha nem tudjuk közvetlen a szarufákra. akkor vagy körfűrésszel szélesítjük a szarufaközepéig. vagy léceket rögzítünk a szarufához és azokra kerül rá a lap, deszka stb..
S mehet a fóliázás.
Ha új ablak megy, az majd úgy is a fedés előtt kerül be. Akkor lehet fóliázni be, és lécezni is rá. De még a fóliázásnál. Majd be kell jelölni jól látható színű festékspray-vel vagy zsírkrétával.
Én beszoktam jelölni a keretet és egy x-t rakok.
Ha nincs bejelölve, s ha nem tartja észben valaki, akkor beleléphet, kiszakított fóliát lehet javítani.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése