Kezdők eleinte anyaghordásnál, azaz bontásnál és anyagok fel-le nyújtásánál az állványon s termelésnél tudnak érvényesülni.
Figyeljünk oda a helyestesttartásra, ha súlyt emelünk meg.
Bontásnál:
kiscserépnél, ha közel van a skip (szemetes konténer), bele lehet dobni vagy a csúszdán csúsztatni, annyit, amennyit áttudunk fogni, dobásnál, s ha eltudjuk dobni a skipbe. kb 3-5 db. csúszdánál nagyobb mennyiségben lehet adagolni a csúszdába. Ha távol van a skip (csúszdával esetleg) akkor nagyobb vödörrel illetve talicskával el lehet vinni.
Nagycserépnél hasonló a helyzet. Két kézben tartva, kicsit oldalasan egyik csípő oldalra támasztva az alját, hogy lássuk, hogy hova lépünk.
Esetleg mint termelésnél vállon lehet hordani.
Érdemes mi hamarabb megtanulni vállon vinni a cserepet, könnyebb.
Kezdők vihetnek 4-t vállon. Aztán ha egyre jobban megy, akkor 5-t, s végül 6-t.
Folyamat: A cserepeket lépcsősen el kell tolni, míg mindegyik cserép füle beakad az alatta lévőbe.
(Esetleg meggyőzödhetünk, hogy sikerült, úgy, hogy a felsőt magunk magunk felé húzzuk (Ha már beálltunk úgy, hogy az alja felénk áll.
Jobb kezesként következően kell eljárni.: Alá teszük bal kezünket a cserép bal alsó oldalára, a jobbat a jobb felsőhöz, kicsit oldalasan állunk, neki támasztjuk cserép alját a csípúnek. Alkarral még össze is tudjuk fogni, tartás véget. Majd csípővel lendületet adunk, kicsit be lehet rogyasztani a térdeket, hogy a löket felfele irányuló is legyen. Aztán könnyebben fel tudjuk már kezünkkel vállunkra rakni. S majd jobb kézzel kell fogni a jobb sarkát a cserépnek. Akkor áll jól a cserép, ha az alsó része a vállon nyugszik. A súlypont picit hátunk mögött van, ha nem fognánk a cserepet, mögénk esne. Ezért lehet egy kézzel fogni, mert azzal visszatartjuk.
(Bal kezeseknek fordítva kell cselekedni.)
Ha földről, boka-térd közelben kell felvenni. Akkor kicsit le kell guggolni vagy berogyasztani a térdeket,bal lábbal picit előrébb is állhatunk. A cserép alját megemeljük az említett fogások szerint egyenes háttal ha lehet. S felállunk, majd csípőhöz rakjuk s a leírtak alapján tovább folytatjjuk a cserép vállra rakás folyamatát.
Cserép lerakása tetőre:
(HA már a jelek a lécen megvannak akkor a jel baloldalához rakjuk a cserép stocot).
Következő módon: terpeszállás a lécen s úgy rakjuk hajolás közbe lábunk közé a cserepeket. Figyeljünk oda, hogy a fülek beakadtak. Gyors csekkolás a fölsővel, lefele húzni, ha valamelyik nem akadt be, akkor ott el fog mozdulni.
Másik lerakás pedig úgy van, hogy egyik láb egy léccel feljebb van. (Ha jobb vállunkon viszük akkor jobb láb van eggyel feljebb.) Alkarokkal összeszorítjuk a levételnél, helyreigazításánál. A másik lábunk fölé rakjuk a cserepet. Ha nem voltak jól beakadva a fülek. a láb felfogja a lecsúszó cserepeket.
Ez a technika meredek tetőnél jön még jól, mikor lécekre hármasával, állítva eltolással kell elhelyezni,
Ha tetőre viszük akkor még a füles eltolást alkalmazzuk, de ha adogatni kell az alsó sorok betöltésére, akkor lehet hármasával, úgy hogy a beakandó fül a cserép felületén,. (majd a látható részén) legyen, picit lecsúsztatva a lyukak fele. Ellenkező eltolás.
A tetőn én úgy szoktam. Jobb vállon. Jelhez érve. Jobb lábam feljebb egy léccel. Veszem le, könyökömmet a térdemre helyeztem. S aztán úgy rakom rá a jelre a cserepeket. Lábam a cserep alatt, ha szökni akar, lábam megtartja. Aztán fogom jobb kézzel a cserép felső részét, oldalt. Másik kézzel kicsit megemelem baloldalt, annyira, hogy letudjon csúszni, aztán jobb kézzel kísérem, tartom, szabályozom s aztán az alatta lévő cseréppel is ezt csinálom. Majd Jel mellé rakom balra, ahogy kell.
Termelésről, tetőn való cserép elhelyezésről kásőbb a Termelés bejegyzésben.
10 db köteges léc cipelése
A lécet egyik végéről megemeljük s egyre följebb emeljünk, a léc közepe fele haladva. Közben lassan vállra helyezzük. Kb léc közepe, súlyközéppontja a vállon legyen illetve picivel hátrébb is lehet, s egy kézzel elöl lefele nyomva megtartható a köteg léc.
Léc állványnak támasztása.
A léc vége legyen az állványhoz közel, 1-2 megközelítően, legjobb ha valaminek neki tudjuk támasztani. Mert akkor kevés az esélye, hogy elmozdul a felemelés közben. Ugyanazzal a mozdulattal folytatjuk, amivel megemeltük, hogy vállra rakjuk. A lécnek élesszögben kell lennie.
(Ha nem lesz feladásra a léc, akkor le kell kötözni. Ha kötegek szétvannnak szedve, szeles idő esetén eldölhetnek, vagy ha az állványon nincs jól neki támasztva illetve, Nincs kiálló állványrészek, amik közre zárják a lécet, akkor is eldölhet.)
...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése