2016. május 29., vasárnap

Ruházat 1.

Nos mi legyen az első munkával kapcsolatos bejegyzés...

A munkával kapcsolatos napi tevékenység előkészülete az öltözködés.
(Azért írok erről, mert majd párhúzamban egy új blogon vezetni fogok ötletekkel, fejlesztésekkel tevékenységeimet..)

 Angolul is kiírom a tárgyak neveit, mivel egyrészt ez a blog, tanító jellegű a külföldi munkavállaláshoz. Azzal a céllal, hogy segítségetek nyújtsak, s ha netán tagokat lehet toborozni a munkakörbe, amiben jelen vagyok, akkor némi segítséget nyújthat ez a vázlat is.

Szóval.

Akkor a ruházat, általában, amit követlenek az a munkás cípő, elsősorban acélbetétes bakancs.
Safety shoes vagy safety boots , szószerint biztonsági cípő, csizma -bakancs...
Akkor a következő gyárakban (factory), s építkezési területeken (site) a jól láthatósági ruházat, (high visibility clothing röviden: hi-vis) ami lehet: kabát (jacket), mellény (vest), teljes ruházat (suit, overall)
Építkezési területen a biztonsági-munka sisak (safety helmet >> hard hat) a követelés még s a többi egyébnek is meg kell felelnie, ha beljebb akar menni a site-n. Ezek változóak lehetnek:
-
Ahogy a mandatory sign - utasítást adó jelzőtáblákon is láthatók: biztonaégi szemüveg (safety goggles, glasses), kéz védelemre (hand protection) : kesztyű (gloves), maszk por esetébe: dust mask. Továbbá fül védelem (ear protection), s egyéb felszerelések speciális helyzetekre.


Akkor tetősként mi ajánlott s mit kell húznia:
Az időjárásra való tekintettel, hideg esetében rétegelt ruhák.
Hidegebb időszakokban: jégeralsó, vastagzokni -amibe ajánlott betűrni legalább a jégeralsó alját. A skótok nagy bokazokni szerűségben nyomják s a külső munkásruhájuk nadrág szárát is beletűrik, ami elég fura kinézetet kölcsönöz a gazdájának. Ilyeneket az újépítésű házaknál lehet látni, ahol az emberek dagonyáznak a sárban. Földmunkások, útépítők trükkje, hogy ne piszkolják be esetleg földre logó bő nadrágjukat ha csak bakancsban vannak.
Akkor rövidujjú polót vagy trikót érdemes betűrni a jégeralsóba, hogy ne lógjon ki a dereka, másnéven kőműves dekoltázs. Kellemetlen lehet ha folyton kilóg, a hideg, hűvős, esős időkben...
Munkás nadrág, vagy ez a kantáros munkás ruha, amit nem igazán kedvelek, de legalább elkerülhető az említett próbléma. (Én még azért se kedvelem, mert fura, úgy néz ki az ember, mint Márió s Louis  A felsőzsebéből kipotyognak a cuccok [mivel a gomb, zipzár megadta magát.] További idegesítő része, hogy kioldódik, lazul a pánt, s olykor lelóg az ember válláról, mint az estélyi ruha pántja a kéjes lányon.
Hosszú ujjú poló hűvős időre, másrészt nem igazán megengedett a rövidöltözet viselete site-kon.
pulcsi - Pullover, ahogyan skótok mondják jumper (ugráló). Kapucnival, hogy nyakunkat is fedje az időtől. De ezt tiltják a site-kon, mert az illető bajba kerülhet járművek miatt, amiket nem vesz észre a leszűkült látószög miatt.

{Hood - csuklya, kapucni (gengsztert is jelent) érdekes a szó, Robin Hood jut eszébe az embernek. A rabló az erdőben, ki gazdagoktól vesz el s szegényeknek ad. Rob amúgy azt jelenti, hogy lopni, kifosztani. hood még hasonlító a (fa) wood szóra.  Erről még lehet írok a nevekről.blog.hu blogba..}

Mivel a mellényt nem igazán kedvelem, ezért a pulcsiban s polóban is olyat hordok ha lehet, ami jól láthatósági célra megengedett.

A mellénnyel az a gond, hogy hülyén néz ki. Főleg a fénytvisszaverő sávok, 2 vízszintes s 2 függőleges sávjai, kantáros/pántos külemeet idéz. No,de nem is ez a baj. Tépőzáras szokott lenni, De tényleg frán áll az emberen, ha összehúzza hasánál a tépőzárral a mellényt. A legtöbbje lazán, kioldva hordja. Amikor gyárban dolgoztam ez nem is jelentet semmi próblémát. Na de, tetőfedőként, olykor idegörlő tud lenni. A cseréphordásnál beleakadhat a cserepek közé, becsípődik, s amikor lerakja a 6-s köteget (pl).. akkor felemelheti legfelső cserepet -ha az alá került a mellény része- s így kiakad a füle s lecsúszhat.
2. Az állványnak részei, - főleg különleges kiépítéseknél fordul elő, bilincseknél) - kiálló csavar rúdak (vagy mik... amikre anyacsavarok kerülnek). Ruhaszagató is lehet, meg kellemetlen is lehet, ha nem csak a ruhát éri.
3. Ha hosszú/nagy a mellény s rálóg a szögtáskára, ami az öven függ.. akkor bosszantó, hogy mindig arrébb kell kotorni, mint kovbojoknak a kabátjukat, hogy hozzáférjenek fegyverükhöz (mintahogy filmekben láthattuk... Lehet némelyiknek ez volt a veszte a vest-je.... oh yeah.  mmm vest veszt west)
4. Van olyan vest, ami 3 részből áll, s pattentokkal összerakható. Ennek a mellénynek az a jó tulajdonsága, hogy rövid, így nem ér rá a szögtáskára. Hátránya az említett pattentok, amik nyomják az ember vállát kellemetlenül, mikor a cserepeket hordja vállon.

Kapucnikhoz visszatérve, próblémás lehet a kapucninál kilogó zsinor- Szintén beleszokott akadni dolgokba, s olykor pofán üt, leginkább ha valami műanyag van a végeken. Ajánlott ezeket eltávolítani. Amúgy se sok hasznát veszi az ember. Ha összehúzza, hogy ne fázzon esetleg a nyaka elől se, akkor meg ki se lát az ember belőle. Vagy mire szolgál? (Arra még, hogy másokat ezzel szívassuk, hogy hirtelen összehúzzuk a kapucit, hogy ne lásson semmit.. Ez a másik hülye sapkára emlékeztet, aminek az alját át kell fordítani alul s ha lehajtodik, akkor pont bezavar a látásban.

Folytatom majd... Egyelőre ennyi, majd több képpel szeretném színesíteni a bejegyzéseket..

2016. május 2., hétfő

Miről fog szólni eme blog?

Már van egy csomó blogom. Azért, mert nem szeretném egybe ömleszteni a különböző témákat, amelyek több bejegyzésekből állnak (terveim szerint).

Ez a blog a melóimról fog szólni.
Skóciában élek, jelenleg tetőfedőként dolgozom s eme blogban megosztom tudásomat.
Ez a blog olyan vázlat számomra, hogy majd az összegyűlt adatokat, tananyagként tudjam feldolgozni videókba, amik segítséget nyújthatnak a tetőfedős embereknek, elsősorban az újaknak.
Lesznek Health&Safety Egészségi és Biztonsági témák.. (Olykor dilemában vagyok, hogy egyes bejegyzést, hol kellene posztolni. A nyelv végett, mert a szavak zöme angol lesz.)
 Mivel, aki UK-ben akar érvényesülni az építőiparban, annak megkell szerezni CSCS kártyát, s jelenleg az a törvény, hogy kell hozzá egy kurzus és teszt. A teszt kvíz szerűen van megoldva, ahol magyarul felolvastatható a szöveg, -melyre kattint az ember. A kurzús/tanfolyam lehet több hétig tanulandó egy iskolában, vagy egy nap alatt elintézhető, (az utóbbihoz több mint az alap angol tudás ajánlott és még a témához kapcsolatos szavak ismerete...) No, de mindenről részletesebben később olvashatsz.

Angol nyelvről (skót akcentussal kapcsolatban is) a másik blogomban jegyzetelek:
Magyar agyam - http://magyaragyam.blogspot.com

Nem ígérem, hogy lépésről lépésre fogok haladni a munkafolyamatokkal..